Jolla Bakalım…

2013 yılı gerçekten değişik bir yıl olacak. Bir yandan açık kaynağa ilgi duyan RIM ile birlikte onun eski açık kaynak yeni mobil sistemi QNX ile BB10, diğer yandan Intel ve Samsung ortaklığında TIZEN. Bu iki devin arasında ise ufak bir start-up. Köklerine adeta ihanet eden Nokia’nın ardından Finlandiya’nın gururu olma yolunda Jolla Mobile.

Önce biraz geçmişe gidelim…

Yine mi MeeGo diyebilir bazıları ama ne yapalım herşey oraya dayanıyor…

Intel ve Nokia gerçekten çok güzel bir projeye başlamışlardı. Ara yüzüyle olsun, geliştirilme ortamıyla olsun, geçişleri, swipe, safkan Linux… Şimdi MeeGo’da iyi olan ne varsa yukarıda belirttiğim 3 platformda da hepsinden biraz var ama birinde epey fazlaca var.

BB10’a baktığımızda, multitasking özellikleriyle, swipe gesture hadiseleriyle ve özellikle arayüzdeki QML etkileriyle (gözden kaçmaz) Harmattan’ı ne kadar çok andırdığını belirtmeye gerek bile yok heralde.

TIZEN her ne kadar MeeGo devamı gibi tınlasada, ne kadar devamı olduğunu göreceğiz. Pek benzemiyor ama… O ayrı bir yolu seçti diyebiliriz.

Ancak bu üçlünün en çok MeeGo kokanı tabii ki SailFish OS.

SailFish OS nedir?
Nokia N9‘da kullanılan Harmattan değil, MeeGo’nun hiç son kullanıcıya ulaşmamış Vanilla çekirdeğinin devamı Mer’in üstüne, topluluk çalışmaları sonucu bir yerlere getirilen Nemo mobile arayüz etmenlerinin üstüne Jolla’nın kendi yazdığı arayüz ile karşımıza çıkıyor, SailFish OS.

N9’da tadına doyamadığımız swipe’ı bir kademe daha ileriye taşıyan bu arayüz, artık tümü el hareketleriyle cihazların cam yüzeyinde kontrolü tamamen size  bırakıyor. En ufak parmak hareketleri bile bir kontrol mekanizması oluşturuyor, sürekli hareketli sürekli aktif bir deneyim sunuyor.

Bunlar arayüzün detayları ama en iyi anlatan video için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

Ancak bizim Jolla ile gönülden bir bağımızın oluşunun başka bir sebebi var. Yukarıdaki diğer örneklere göre bi kere daha açık olacak. Ayrıca MeeGo’da gerçekleştirilmek istenen tüm platformlarda ve üreticilerde çalışılabilinir kılınması için bu cam yüzey üzerinde hareketlere dikkatle bakın. İleride bir çok cihazda buna benzer hareketlerle kontrol görürseniz şaşırmayın, çünkü Jolla’nın bir diğer amacı SailFish OS’u lisanslayarak diğer üreticilerle paylaşmak.

SailFish OS için Jolla, Nokia N9 cihazlara bir destek sunmayacak. Bu son derece normal bir durum. Ancak sizde dikkat ettiyseniz tanıtım videoları hep Nokia N950 üzerinde oldu. Bu da demektir ki, N9 üzerinde de gayet iyi çalışacaktır. Jolla resmi olarak N9 sürümü yayımlamayacak! Zaten yayımlaması da ticari açıdan doğru olmuyor. Ancak bir bakmışsınız bir gün N9 sürümü bir yerlere düşmüş, derlenmiş, çalışır hale getirilmiş ve MeeGo Türkiye wikisinde yayımlanmış. Belli mi olur 🙂

SailFish OS MeeGo’nun gerçek anlamda devamı olduğu için ve açık kaynak desteklediği için MeeGo Türkiye olarak desteklenecektir, kimse merak etmesin.

Çekirdeğiyle, ara yüzüyle sevimli bir Linux sistem daha geliyor. Nereye kadar gideceğiyle ilgili açıkçası benim byük tahminlerim yok. Başarılı olamsını pek tabii canı gönülden isteriz ancak daha önceleri defalarca belirttiğim gibi 2013 sonu mobil ekosistemlerde savaşın bitişine tanıklık edeceğimizi düşünüyorum. Umarım Jolla bu arada kendine bir yol bulur.

Türkiye’de Jolla olur mu?
Biz istersek olur. Biz istedik, bakalım olacak mı 🙂

Share/Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *