osx

Mac OS X ve NTFS Yazma

Mac OS X kullanıyorsunuz ve NTFS formatlı bir harici disk ya da usb bağladınız. Okudu. içindeki dosyaları, videoları müzikleri vs. açtı fakat siz içerisine hiçbir şey yazamadınız. Aslında yazabiliyorsunuz bakın nasıl?

Efendim, Apple her zaman ki gibi bazı uyuzluklar yaptı. Bu uyuzluklar aslında son kullanıcı noktasında can sıkıntısı yaratsa da çoğu zaman ciddi teknik gerekçeleri oluyor. Apple, heralde teknik gerekçeleri marketing’le en iyi yediren firma olabilir…

Neyse lafı fazla uzatmayalım ve Mac OS X NTFS yazabileceğinize bakalım…

2 yöntem var.

Yöntem 1:

Paragon NTFS ya da Tuxera NTFS gibi yazılımları satın almak.

İkincisi, birazcık kod yazmak 🙂

Yöntem 2:

Mac OS X’e bağlayacağın harici NTFS formatlı diskin adının tek bir kelime olmasına dikkat et. Boşluk falan olmasın. Örneğin adı; usbdisk olsun ve Mac’e bağlayın.

Sonra Terminal’i açın ve şu kodu girin:

sudo nano /etc/fstab

sudo şifreniz sorulacaktır tabi, girmeye dikkat edelim 🙂

Çok güzel bir nano penceresi açılacaktır. Buraya aynen şu satırları girin:

LABEL=usbdisk none ntfs rw,auto,nobrowse

Yazdıktan sonra klavyenizde cntrl-o tuş kombinasyonuyla kaydedin, onaylamanız istediği için enter’layın. Sonra buradan çıkmak için cntrl-x tuş kombinasyonunu kullanın ve harici diskinizi çıkartın.

Tekrar taktığınızda artık Finder bu harici diski otomatik olarak açmayacaktır. Her taktığınızda manuel olarak açmak zorunda kalacaksınız ve bunun içinde Terminal’i açıp şu kodu girmeniz gerecek:

open /Volumes

Artık Finder’da harici NTFS formatlı diskinizi görebilirsiniz. Bundan sonra hep kopyala hep yapıştır’a devam.

Share/Paylaş

14 thoughts on “Mac OS X ve NTFS Yazma

  1. oytuneren

   Maalesef OS X sürümünün eski olmasından kaynaklanıyor. Yeni 10.8’in içine koydular bunu gizlice. Genel olarak yükseltmek yararına olacaktır.

   Reply
  1. oytuneren

   Nereden buldun onu ya 🙂

   Şurayı bir incele, eğer senin ki uyuyorsa 10.8 çıkartılabilir, uymuyorsa gerçekten hiçbirşey yapılamaz yükseltmek adına çünkü o modeller PowerPc işlemci kullanıyor Intel değil.

   Reply
  1. oytuneren Post author

   Sevindim. Aslında bir yazıda daha yazmam gerekiyordu, hatırlattınız bana şimdi. Bir paket yardımıyla unix’deki eksik Linux paketlerini kurabiliyorsunuz. Bunu da anlatayım.

   Reply
 1. Adem

  Selamlar ,
  Makalenizi sonuna kadar okumadan kodları terminalden girerek devam ettiğim için en sondaki manuel olarak sürekli harici aygıtları açacağımı işlemi bitirdikten sonra fark ettim. Bu durumu düzeltmek için harici aygıtları taktığımızda Finder harici aygıtları otomatik olarak açması için ne yapmam gerekiyor ?

  El capitan yüklü

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *