WatchOS için üzdüler ama iOS 9 ve El Capitan İyi Olacak

Yazılarımı yakından takip edenler bilir, iOS 8 ve OSX Yosemite tam bir faciadır. Her ikisi de Apple tarihinde son dönemde çıkmış en bug’lı, yamalı bohçadır. Şimdi size bunun sebeplerini ve neden iOS 9 ile El Capitan’ın iyi olacağını içeriden bilgilerle paylaşmak istiyorum.

os_x_el_capitan

Watch OS geliyor ama nasıl geliyor?

Gelin sizi biraz eskiye götürüp işin iç yüzünü anlatayım. Apple geçen yıllarda saat çıkarma kararı aldı ve hatta adıda iWatch olacaktı. Ancak ilk kez Real-time OS (işletim sistemi) yazacak olan bu abiler için, ki herkes için, WatchOS ciddi bir işti. Real-time OS yazmak her babayiğidin harcı olmadığı gibi, deadline anlamında verilmiş sözler, nöro pazarlama, rakipler ve tüketici baskısıyla Apple yönetimi cihazın ilk belirlenen deadline’a yetişmesini istiyordu. Fakat görüldü ki, proje yetişmeyecek.WatchOS_App_Launcher

Bakmayın Apple’ın bugün birçok alanda çalıştığına. Normalde kurum kültürü olarak birşeyi “en iyi” yapmaya odaklanan bu firma için çok çeşitli ürünler ve servisler üretmek kolay birşey değil. Onlarda bir dönüşüm içerisinde son 5 yıldır. Büyüyorlar. Her şirketin başına gelen onlarında başına geliyor. Nitelikli adam bulmak zor. Deli gibi adam arıyorlar hala bu yüzden…

Tekrar o döneme dönecek olursak, Apple yönetimi, yetişmeyen WatchOS yüzünden iOS ve OSX ekibinden Senior yazılımcıları WatchOS ekibine dahil etme kararı aldı.

Kaçınılmaz iOS 8 ve OSX Yosemite Bug’ları

Bu kararın doğal olarak bazı etkileri oldu. En iyi geliştiriciler WatchOS için çalışmaya başladılar ve süreci hızlandırdılar. Hatta yanlış yapılmış bazı önemli noktaları gözlemlediler ve yeniden yazmaya başladılar, ki onların yeniden yazdığı şeyin adı 2. nesil Watch çıkmadan gelen WatchOS2 oldu.

iOS 8 bug çöplüğü ile çıktı (Sürüm kodlarını ve çıkış aralıklarını inceleyin, eskileride tabi. Bug fix’ler için dikey sürüm çıkarmak zorunda kalmak ve sıklığı iyiye işaret değil). Böyle olacağını tahmin ediyorlar mıydı bilemiyorum ama, senior tester’ları bile WatchOS ekibine dahil edersen, bence malum bir durumdu. Hatta bu durum öyle bir noktaya geldi ki, bırakın bug’lı servisleri, iOS 8.0.1 ile bazı iPhone’larda 3G internet bağlantısı problemi ortaya çıktı.

Onca para vermeyi falan geçtim, parayla asla satın alınamayacak Apple ürünü ve güven algısı. iPhone aldın, Apple’a güvendin ve gönderdiği güncellemeyi yaptın ama telefonun internete bağlanamıyor!

Bizde kendi mutfağımızda software yönettik, sürümler çıktık. Bir ürünün en temel özelliğinin çalışıp çalışmadığını herhalde test edersin değil mi? Hayır etmemişsen, bu yeni geliştirdiğin bir özellik değil ki, olsun koçum bir daha yapmazsın diyesin. Steve Jobs olsaydı herhalde test birimi komple gönderilirdi ya da boşver Jobs’u Scott Forstall olsaydı bunların olmayacağına eminim.

Kusura bakmayın ama ürünlerin tamamına tasarımcıların karar vermesi gerektiğine inanan ben, konu yazılım olunca mühendislerin bazı özerklikleri olması gerektiğini düşünüyorum. Neyse ki, Apple’da hala Chris Lattner gibi adamlar var…

OSX Yosemite yaşadığım sıkıntılar ise yaz yaz bitmeyecek durumda. Sürekli çok basit diye Calendar örneğini veriyorum, bende bir türlü stabil çalışmayan. Onun dışında irili ufaklı bug’lar çok can sıkıcıydı.

iOS-8_0_2-update-log1

WatchOS 2, iOS 9 ve El Capitan İyi Olacak

WatchOS’a aktarılan Senior geliştiriciler döndü. Tabi bu arada kayıplar yaşandı, Apple’dan ayrılan iyi geliştiriciler de oldu, yeni gelenlerde. Bu arkadaşlar iOS 9 ve El Capitan’ı hazırladılar. Detaylarına biraz bakma fırsatım oldu son kullanıcı tarafındaki yorumlar için. Henüz performans ve stabilite adına neler var okuyamadım, test edemedim. Fakat sadece yukarıda anlattığım sebepten dolayı bile elimizde çok çok daha iyi bir sürüm olduğunu biliyorum ve indirmek için bekliyorum.

Apple ise bakalım Android karşısında nasıl bir mücadele verecek zira Google’ın Android’i iOS ile mücadeleye işletim sistemi anlamında bence (artık) hazır.

Share/Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *