Nokia 808 PureView İncelemesi

ALAN DIŞI TERCİHTEN #KIRMIZI 808

Nokia 808 Pureview Türkiye’de!

Şimdilik sadece siyahı ve beyazı satışta olan cihazın, daha sonra gelecek olan #Kırmızı renklisinin incelemesini paylaşıyorum.

Aslında cihaz gelmeden önce inceleme yazma niyetim yoktu fakat MeeGo Türkiye üyelerinin yoğun ısrarı ve muhteşem Kaş manzarasıda birleşince, böyle bir cihaza inceleme yazmamamak olmazdı.

Ve karşınızda #kırmızı Nokia 808 PureView…

DONANIM
Cihazı elinize aldığınızda o #kırmızı renge hayranlık duymamak elde değil. Nokia’nın malzeme kalitesi hala tartışılmaz derecede en iyi. Hafif pütürlü yapısı, bu çok değerli incinizi elinizden düşürebileceğiniz hissini ortadan kaldırıyor. Üstelik kutu içeriğiyle gelen telefonu taşıma askılığı, fotoğraf makinaları vari, çok sağlam bir şekilde cihazı tartıyor ve bileğinizde adeta bir fotoğraf makinası taşıyormuşsunuz gibi saatlerce gezdirebiliyorsunuz. Tabi siz elinizde gezdirirken herhangi birinin bu #kırmızıya bakmama gibi bir olasılığı yok!

Yaklaşık 4-5 günlük kullanımım süresince, hemen hemen herkesin gözü #kırmızıda kaldı. Donanım yazısının girişini bu şekilde yaptım, çünkü eğer sizde #kırmızı almak istiyorsanız, o gözlere hazır olun, zira o kopçayıda kesinlikle takın! #nazargaranti

Bu kadar ilgi çekici bir renkten sonra birazda ağırlığına ve elde tutuluşuna değinelim. Eğer Nokia N9 gibi ince ve zarif bir telefondan geçiş yapacaksanız, cihaz biraz ağır gelebilir fakat günümüz, klasik, her yerde karşınıza çıkan “DİKDÖRTGEN” cihazlardan geçiş yapacaksanız, ağır gelmeyecektir. Ancak dizaynı ile 4″ ekran size büyük ekran konforu yaşatacağından emin olabilirsiniz.

Elinizde tutarken dolgun ve kendini gösteren bir cihaz var. Evet ben buradayım! diyor fakat avuç içinizden de taşmıyor.

HDMI çıkışı, kulaklık girişi, ses tuşları, sürgülü ekran kilit tuşu ve dahili bir kamera tuşuyla geliyor 808. Ekranda ise açma, kapama ve menü tuşu bulunuyor. Çağrı Kapatma tuşu aynı zamanda cihazı açıp/kapatmak içinde kullanılıyor.

4″ nHD Amoled ekran çok iyi. Clear black her zamanki gibi Nokia seviyesinde. Bazı yorumlarda Nokia’nın ekranı iyi yapamadığı yazılmış, kusura bakmayın ama sesli güldüm. Maalesef hala bazıları ekranın kalitesini anlamak için yazılımın çıktılarına odaklanıyor, donanımın farkını ayırt edemiyor. Ekran gayet iyi ama biz maalesef yazılımın bize izin verdiği ölçüde bu nimetlerden faydalanabiliyoruz. Ekran çözünürlüğü düşük olan bu cihazın/yazılımın yüzünden bazıları ekran kalitesini eleştirmiş. Ayrım yapamayanlar, neyin ne olduğunu bilmeyenler…

Görüşme sırasında ses kalitesi idare eder seviyede. Muhteşem değil, Nokia’nın üst seviye standartlarından değil, kalburüstü seviyede. Ancak hoperlör için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Tam tersi, çok güçlü bir çıkışı var! Elinizdeyken son seste, hem de şaşırtıcı derecede kaliteli bir şekilde dinlediğiniz şarkıyı çevrenize de yayabilirsiniz.

Cihazın arka kapağını çıkardığınızda kocaman bir sensör görüyorsunuz. 41 Mp sensörü, büyük bir flaş ile sunuyor cihaz. Telefon zaten neredeyse sensörden oluşuyor diyebiliriz. Pilin hemen altında ise yan yana duran iki kutucukta sim kart ve SD kart yuvasını bulabilirsiniz. Arka kapağın arkadasında NFC donanımıyla karşılaşıyorsunuz. En beğendiğim kısım, kapağı çıkardığınızda dahil her yerde kullanılan #kırmızı boya. Masrafdan kaçınılmamış, her yer boyanmış. Sanayide yapılan ucuz kapı içi boya işçiliği yok yani. Nokia kalitesi kesinlikle hissediliyor.

YAZILIM
Aslında çok şey yazılır ama …

Nokia’nın Anna, Belle, Carla ve Donna yolculuğunda son mohikan 808 olmuş. Nokia Symbian‘ı Anna ile toparladı, Belle ile adam etti, Carla ile istenilen noktaya taşıdı. Yalnız biraz geç kaldı 🙁

Ufak Not: Cihazın üzerinde Nokia Belle feature pack 1 yazıyor. Resmi olarak Carla yazmıyor ama feature pack1 aslında Carla, gelecek olan feature pack2’de Donna. Ancak Nokia’nın Symbian’ı bitirme kararı alması sonrası, Carla ve Donna ile yapacağı büyük revizyonlar biraz törpülenerek ‘feature pack’ adı altında sunuluyor ve sonuç bu çıktı.

En son söyleyeceğimi en baştan paylaşayım; eğer Nokia N8 Symbian Carla ile çıkmış olsaydı, bugün yine Iphone ve Android pazarda olurlardı fakat bu kadar domine edemezlerdi. Bunu söylerken kesinlikle Nokia 808’in “Pureview” özelliği için söylemiyorum, Symbian olmuş ama geç kalmış.

Symbian feature pack1 genel olarak son kullanıcı profiline uygun. Bu cihaz en az diğerleri kadar akıllı bir telefon. Yine bazı yerlerde görüyorum bazen, Nokia 808 güzel ama yarım akıllı diye. Böyle yorumlara gülünür.

Bu “yarım akıllı” cihazın bazı yapabildiklerini, o akıllı telefonlar yapamıyor! Yarım akıllı demeden önce biraz düşünmek lazım.

Multi-tasking performansına açık söyleyeyim çok şaşırdım. Bu kadar iyi olacağını beklemiyordum.
Kıstas; IOS, Android.
Arka alanda yaklaşık 25 uygulama açtım ve cihazın hızında gözle görülür bir azalış ancak yaşandı. Daha da açabilirdim sanırım ama ben uygulamalar arası geçiş yapmaktan sıkılmıştım artık. Hemen bazı sesler duyabiliyorum, peki onlar gerçek multi-tasking mi?

Çoğu evet! Dünyada gerçek anlamda, tüm uygulamaları arka planda çalıştıran sistemler, şuan piyasada yalnızca MeeGo ve Blackberry cihazlarda mevcut. Bir de webOS‘da vardı, hey gidi günler…

IOS ve Android, bazı kendi uygulamaları dışında, hepsi arka planda sadece ekran görüntüsü barındırıyor.

Hal böyleyken, o cihazlar tam akıllı, Symbian yarım akıllı oluyorsa, MeeGo ne oluyor? Blackberry ne oluyor? Yada bu yorumları yapanlar?

Cihazın arayüzleri son derece eğlenceli, parlak ve dinamik. Geçişlerde hiç sıkıntı yaşamadım. Daha hızlı geçişler yapan cihazlar mevcut fakat 808’de yeterli performansı sunuyor.

Symbian’ın en büyük eksikliği, ekran çözünürlüğü. Ekran çözünürlüğünü arttırmak ise eskiden gelen bu sistem için öyle kolay birşey değil. Sistemin kendisini arttırsanız bile, mobil dünyada artık bir işletim sistemini tek başına düşünmek mümkün değil. Ancak böyle bir ekrana ve kameraya daha yüksek çözünürlük beklemek de kullanıcıların hakkı. Yazık olmuş!

Bu sistemin düşük çözünürlüğü de doğal olarak ekran çıktısına yansıyor. Buraya kadar ekran çözünürlüğüyle ilgili yazılanlar sizi yanıltmasın yalnız! Gidin ve cihazı elinize alıp bir inceleyin. Kesinlikle bu parlaklık ve çözünürlük birçok kişi için tatmin edici olacaktır. Ben son derece memnun kaldım. Yukarıda yazdıklarım diğer cihazlara göre yazılmıştır ki zaten rakamlarla sabittir.

Ancak siz telefonunuzu başka telefonların rakamlarıyla mı karşılaştıracaksınız, yoksa sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda mı, işte ona karar vermelisiniz!

Gelelim Sosyal Ağlar’a…
Kullandığım süre boyunca 3G internet bağlantımı hiç kapatmadım. Nokia 808, önceden yüklü ‘Nokia Social’ uygulamasıyla birlikte geliyor. Nokia Social; facebook, twitter gibi ağların ortaklaşa tutulduğu bir alan. Hem widgetlar hem de bu ağların ayrı ayrı uygulamalarıyla erişebildiğiniz bu alan son derece aktif. Sürekli bağlı kalıyorsunuz ve paylaşımlarınızı yapabiliyorsunuz. Ben beğendim. Tabi daha iyi sosyal ağlar diğer platformlarda mevcut, fakat Nokia 808 bu noktada da yine işinizi görecektir.

Buradaki en büyük sıkıntı, çektiğiniz o müthiş resimleri herhangi bir sosyal ağda paylaşmak için hızlı bir internet bağlantınız olmalı. 9mb resim biraz yavaş upload oluyor 🙂

GPS ve Haritalar…
Nokia’nın en iyi olduğu alanlardan bir tanesi. Yine çok iyi bir ‘Nokia Sürüş’ ve ‘Nokia Haritalar’ uygulamaları ömür boyu ücretsiz olarak önceden yüklü geliyor. ‘Nokia Public Transport’ uygulaması ise son derece güzel. Şehirde yaşayanlar için her türlü ulaşım olanaklarını önünüze seren bir servis. Kullanabildim mi peki? Hayır, çünkü şehirde yaşamıyorum şu aralar, çok şükür, ama diğer Nokia cihazlardan bildiğim/bildiğiniz aynı uygulama. Nokia N9 sahiplerine bir tüyo vereyim burada hemen. Sizde yok diye üzülmeyin, harici olarak kullanılan bu uygulama, aslında Nokia Haritalar’ın içine gömülü, kullanmaktan çekinmeyiniz.

Microsoft Apps…
Nokia’nın Microsoft ile yaptığı uzun soluklu anlaşmadan Symbian’da nasiplenmiş. Microsoft uygulamalarıyla o kadar senkronize bir cihaz olmuşki, bir an neredeyse Lumia kullanıyorum sandım.

Tüm office uygulamalarına erişebiliyorsunuz, Word, Excel, Powerpoint. Olabileceği ölçüde rahat bir kullanım sunuyorlar. Microsoft Lync mevcut. Microsoft SharePoint mevcut. Şirket çalışanları için harika! Microsoft OneNote mevcut. Microsoft SkyDrive ile senkronizasyon gayet hoş. Daha ne olsun! Çok beğendim ve hoşuma gitti. Hatta acaba Windows Azure için ufak çapta bir uygulama yazsak mı diye de bir an düşündüm 🙂

Son olarak bir kişisel bir şaşkınlığımı yazayım. F-Secure adlı bir uygulama gözüme çarptı, bir baktım virüs programıymış. Uzun zamandır virüs programı görmemiş bünyeme hafif çapta bir şok etkisi yaratsada, biraz karıştırınca etkili bir program gibi gözüktü.

Uygulamalar ve Oyunlar…
Zaten Symbian platformunda mevcut tüm uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Neler olduğunu yazmaya gerek var mı? Onların yanında cihaza yüklü olarak gelen Angry Birds var, bir de Asphalt 6. Oyunları sadece çok sıkıldığım zamanlarda oynayan biri olarak Asphalt 6 beni tatmin etti diyebilirim.

Bu arada konu açılmışken yazayım, arkadaşımda Rovio’nun yeni oyunu ‘Amazing Alex’ oynadım. Arkadaşlar bu oyun senelerdir piyasada olan benzer oyunların daha iyi grafiklerle süslü hali değil mi?

Neyse…
Çok fazla son kullanıcı odaklı bir yazı olmaya başladı, en iyisi kendi alanıma döneyim.

Büyük bir takdir ve teşekkür gönderiyorum buradan Nokia Mühendislerine! Arm11 gibi bir mimariden, hem 1.3Ghz hız elde edeceksiniz, hem de bu “hız aşırtma” pil performansını etkilemeyecek. Maksimum çözünürlükte, sürekli kameranın kullanıldığı ve o piksellerin tek tek işlendiği bir cihazda, bu performans, bu stabilite ve bu pil tüketimi için tekrar tekrar Nokia Mühendisleri’ni tebrik ediyorum. Bu kadar methiye düzmemin sebebini son kullanıcılar anlayamazlar. Son kullanıcı olup, ARM mimarisi uzmanı kesilenlerde anlayamazlar, sadece bilen bilir, bende bu kısmı onlar için yazdım.

808’de en çok dikkatimi çeken, sistemde ne kadar çok Qml elementi kullanıldığıydı. Qml’in değdiği herşey ne kadar da güzel oluyor.

Flash Lite 4.0 yüklü olarak gelen cihazda, yeni nesil Nokia Tarayıcı mevcut. HTML5 desteği arttırılmış, işini gören, büyük ihtimalle sizin isteklerinizi karşılayabilecek seviyede bir tarayıcı. Bi Nokia N9 tarayıcısı değil yada Chrome. Özel olarak sürekli kullandığınız ve bazı tarayıcıların açamadığı siteler vs. varsa, gidin cihazda deneyin, performansını görün. Onun dışında kalan koşullarda, elinizdeki tarayıcı ortalama bir akıllı telefon tarayıcısı. Yalnız yine anlayanlar için belirteyim, tarayıcı buram buram optimizasyon kokuyor. Mevcut yapıda geliştirilebilindiği kadar geliştirilmiş. Daha fazlası bu tarayıcdan zaten çıkmazdı. Çok daha iyi bir altyapı kurup bıraktığı için Nokia’ya tesüf ediyor (WebKit+MeeGo), kapasitesi belli olan bir tarayıcıyı bu kadar geliştirdiği için ise tebrik ediyorum.

Gelelim Java’ya. Java 2.4 yüklü geliyor cihaz. Bu işin uzmanlarından biri şuan bu yazıyı okuyor biliyorum, yalnız abi nedir bu kadar Java feature. Neredeyse Android’le yarışacaksınız 🙂 Uygulama yazasım geldi.

Şaka bir yana çok fonksiyonlu bir Java ile geliyor cihaz. Bundan bize ne diyen son kullanıcı arkadaşlar, evet çok haklısınız ama lütfen bunu diğer süreçler içinde yansıtalım.

KAMERA
Bu cihazın incelemesini yazıp, kameraya ayrı bir başlık yazmayan kimse yoktur heralde. Fotoğraf sanatçısı değilim, neredeyse hiç anlamam, genellikle otomatik modda çekim yaparım. Ancak bu incelemede gördüğünüz resimler profesyonel olduğunu idda eden 🙂 bir fotoğrafçıdan çıktı. Kendisini yorumunu aynen aktarıyorum; elinizde son derece profesyonel mercekli bir DSR varsa çok şanslısınız, zira diğer tüm dijital makina sahipleri ellerindekini denize atabilirler!

Ne diyebilirim ki, harika, olağanüstü, yok böyle bir şey…

Canon, Nikon, Sony ve diğerleri… Siz bugüne kadar ne yapıyordunuz kardeş 🙂

Pureview teknolojisinin ayrıntılarına girmeye gerek yok, internette bulabilirsiniz. Ancak en çok merak edilen diğer bir olayı kabaca açıklayalım; 38mp ile nasıl resim çekiyor ? Ayrı ayrı çekilen yüksek pikselli kareleri birleştirerek bu kadar yüksek değerlere ulaşan bir resim kalitesi. Burada en önemli başarı ayrı ayrı karelere bölünerek çekilen parçaların muazzam bir şekilde birleştirilmesi.

1.3Ghz işlemcinin bu resimler arası geçişi ve açılış hızınıda beğendim. Yalnız bu noktada bir sıkıntıyı daha paylaşayım. Resimlerinizi bilgisayarınıza attığınızda, açılmaları epey sürüyor. O kadar piksel, çözünürlük… Bilgisayara attığınız resimler arasında ileri geri yapayım derseniz biraz bekleyeceksiniz. Tavsiyem, bilgisayarınızın işlemcisi hızlı olsun 🙂

Cihazın kamerasını açtığınızda o kadar çok ayarla karşılaşıyorsunuz ki, ilk anda ne yapacağım ben diyerek otomatik ayarlarda devam ediyor, sonrasında detaylarına daldığınızda aslında çok da karışık olmadığını fark ediyor ve muhteşem görseller yakalıyorsunuz. Bu cihazı en çok şu açıdan sevdim, Nokia 808 Pureview alanlar! Artık lütfen şu #Instagram fotoğrafçılığını bitirin! Bu sizin görevinizidir! Kötü resim çeken makinalarla kalitesiz resimlere, filtre uygulayarak toplamak bitsin 🙂 Pureview devri başlasın!

Kamera ayarlarında en çok dikkat edilmesi gereken, resmin çekildikten sonraki kayıt kalitesi. JPEG formatında kayıt eden cihaz, istenilse sıradan ve kaliteli olarak 2 farklı seçenekle kayıt edebiliyor. İkisinin farkı hem bilgisayarda hem de baskıda çok net ortaya çıkıyor.

Son olarak kamera odaklı arkadaşlar için büyük tavsiye, daha cihazı açamadan gidin ve SD kart alın. Her çekilen resim en az 8-10mb tutuyor. 15-18 mb resimlerde çektim.

Nokia 808 Pureview ile çektiğim resimler için:

http://www.flickr.com/oytuneren

Burada da tam çözünürlükte görebileceğiniz şifreli bir fotoğraf mevcut 🙂
https://www.dropbox.com/s/bizizh5rnn06a04/2012-07-29-0241.jpg

Video kalitesi ise yine tartışılmaz seviyede. Full HD kayıt imkanı sağlıyor(1080p) cihaz. Evet çoğu firma Full HD çekim diyor ama inanmayın, onlar Full HD ise bu ne? Bu Full HD ise onlar ne? Bu böyle daha da gider…

Ancak video kayıt performansının lideri ses kalitesi. Cihazın tanıtımı yapıldığında öylesine değinilen bu ses kayıt olayı inanılmaz. Nokia’nın belirttiğine göre gerçek CD kayıt performansı, ben o işten anlamam. Hepimizin her cihazı alırken yapması gerekene bakarım, önce bir bilene sorarım, gerçekten bilene!, sonrada alır denerim. Ben denedim ve sonuç çok iyi. Yani ben tatmin oldum. Video çekerken artık habercilerle yarışacaksınız.

O TV’lerde sağ üstte yazılan amatör kamera ile çekilmiştir ibaresini kaldırır bu cihaz 🙂

Nokia 808 Pureview ile Full HD (1080p) olarak çektiğim video için:

SONUÇ
Bu cihazda niye Terminal yok 🙂

Tamam, X-Terminal istemek işin şaka tarafı ama bari Türkçe olaydı, iyiydi. O kadar Symbian uygulaması yazmıştık, onları görürdüm ama Nokia Mağaza’da yazdığımız uygulamalara yapılan yorumları gördüm, hoşuma gitti. Bana gelen cihazda sadece Fince, İsveçce, Norveçce ve İngilizce mevcuttu.
Thank you Nokia Finland and Northern Region 🙂

Aslında yukarıda biraz belirttim ama bu cihazı alırken kıyaslamayı rakamlarla yapmayın. Siz ne yönde kullanacaksınız, bu cihazdan beklentileriniz ne ve ne kadarını karşılıyor. Piyasada 808’den çok daha hızlı, daha fazla işlev barındıran cihazlar var. 808 ise istediğiniz birçok özelliği ortalama seviyede size sunarken, bazı özellikleriyle diğerlerini katlıyor. O üstün olduğu özellikleri çokca kullanıyorsanız alın yoksa almayın, sonuçta karar sizin.

Eğer sizin beklentiniz masaya koyduğumda ilgi çeksin ise, #kırmızı kesinlikle çeker. Eğer beklentiniz bir multimedya cihazı ise, #kırmızı doğru tercih. Eğer beklentiniz, dünyanın en kolay kullanımlı cihazı ise, maalesef o başka bir Nokia ürünü #N9. Eğer sizin beklentiniz, yüzbinlerce gerekli gereksiz uygulama ise, #kırmızı bir ölçüde. Eğer beklentiniz süper oyunlar ve grafikler ise, #kırmızı size göre değil! Eğer beklentiniz tam bir internet telefonuysa, #kırmızı size göre değil. Eğer beklentiniz benim cihazım çift çekirdekli uçuyor kaçıyor moduysa, #kırmızı size göre değil!

Nokia 808 PureView, akıllı telefon özelliklerine sahip bir fotoğraf makinası. Bu ikisini cebinde/çantasında ayrı ayrı taşıyanlar için mucize. Kalabalık oluyor diye taşımak istemeyenler içinse ideal. Benim kadar fotoğrafçılar içinse çok eğlenceliydi.

Son not: Symbian’ın yapabileceği herşeyi yada yapamayacağı bazı şeyleri yazıda belirtmedim. Bir akıllı telefondan beklenilen çoğu şeyi elinden geldiğince karşılayan bir sistem var karşınızda. Onun neler yapabildiği değil, sizin onunla ne yapmak istediğinizin önemli olduğu bir cihaz, Nokia 808 Pureview.

Okuyanları sıkmamak için yazıda belirtmediğim ama merak ettiğiniz şeyleri sormaktan ve cevap almaktan çekinmeyiniz.

Share/Paylaş

1 thought on “Nokia 808 PureView İncelemesi

  1. Pingback: Çekirdek Yanılgısı | oytuneren

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *