Otomotiv Sektörünün Geleceği

Artık günümüzde herşeyin başına bi “akıllı” sıfatı getiriyoruz. Akıllı televizyonlar, akıllı telefonlar, akıllı çamaşır makinaları, akıllı buzdolapları, akıllı insanlar, umarım….

İngilizcesi “Smart” olan bu kelime artık her platformda dile getiriliyor. Ancak ben,m bu yazıda özellikle dikkat çekmek istediğim kısım, akıllı arabalar. Smart cars. Ya da biz yazılımcıların diliyle Gömülü sistemler, IVI.

Benim yakından takip etmem aslında MeeGo ile başladı. Güzel bir rğya olarak kalan MeeGo akıllı telefonlar, tabletler, çamaşır makinaları, buzdolapları ve arabalar gibi çok çeşitli platformlarda, cross-platform, bir sistemdi, güzel bir rüyaydı fakat bildiğiniz gibi bitti!

Ancak başkaları boş durmuyor sayın seyirciler. Bugün en son örneğini QNX tabanlı Porsche üzerinde gördük.
http://www.engadget.com/2012/04/19/qnxs-watson-connected-porsche-911-hands-on/

Blackberry bu işe el attı!

Herşeyden ve hepsinden daha büyük bir pazar var burada. Intel bunun çok önce farkına varark bu yünde adımlar attı, MeeGo ile başarısız oldu fakat umarım Tizen ile son hakkında başarılı olacak.

Otomobillerin akıllanması, şimdilik multimedya sistemlerle başlasada, ileride tam anlamıyla sistemlere entegre olması kaçınılmaz bir son. Her arabanın içinde, istediği kadar farklı marka, farklı üretici yada farklı motor olasada, aynı Intel çipinin içeri girmesi, Intel için muhteşem bir şey olurdu. Intel’in bu riyası hala devam ediyor ve bugün Blackberry’nin QNX tabanlı sistemleriyle hayata geçirdiği bu proje, Tizen gibi gerçek bir cross-platform altyapısına sahip HTML5 ile herkes için gerçek olabilir.

İleride cep telefonları ve tabletler için kopan bu kıyamet, konu otomobiller olduğu zaman ki buna otobüsler, uçaklar ve onların multimedya sistemleri, gömülü sistemler dahil, işte o zaman büyük savaş başlayacak.

Şimdiden Tizen projesinde ilk görüntülerin araç içi sistemler için çıkmış olması bile (IVI), Intel’in bu konya verdiği önemi gösteriyor.

Şu bir gerçek ki , Tizen tutarsa, tutmaması için herhangi bir sebep yok zira MeeGo’nun başarılı olamamasının sebebi belliydi, HTML 5 ile birlikte bir rüya gerçekleşebilir. Samsung dünyanın en geniş akıllı cihaz yelpazesine sahip olmasıyla daha da devleşecek, Intel ise her akıllı kelimesini geçtiği cihazda Intel çipi satacak.

Tutar mı? Neden olmasın. Hayal mi? Gerçekleşmesi mümkün görünen bir hayal.

Share/Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *