Android Market’in Sonu, Google Play’in Başlangıcı

Dünyanın en hızlı gelişen uygulama deposu-mağazası-marketi ‘Android Market’ kapandı!

Yerine Google‘ın tüm hizmetlerinin aynı yerde toplanması amacıyla ‘Google Play’ adı verilen bir platform kuruldu.

Peki acaba gerçekten öngörülen bu mudur? İrdeleyelim…

Google’ın çeşitli fırsatlarla dile getirdiği bir cross-platform Android yaratma çabası var. Kimin yok ki? Bizim bile varoluş sebebimiz 🙂

Aynı Apple gibi; IOS, MacBook ve Apple TV uygulamalarının tek bir yerde toplandığı ‘AppStore’ gibi.(Hey gidi günler yine Nokia ve Ovi geldi aklıma. İlk marketi, hala en iyi yerel içerikle sağla ama bi Apple kadar pazarlayama. Her zamanki gibi hatalar, hatalar, hatalar Nokia! Yaşasın pazarlama dehası! ccc Üşüyoruz Steve Reis ccc )

Konudan sapmadan devam edelim. Kendisi de bir marka olan Google neden bir çok ortağının bulunduğu, satış anlamında, bir platformun adını kendi adına devşir. Android çok cidd bir markadır. Elimde hiç bir istatistik yada veri yok ama Google tabii ki Android’den çok daha büyük bir marka. Android anlamında partnerleri olsada, hala bazılarının rakibi ve bu rakipler/partnerler Android markası çatısı altında birlikteler. Şimdi herkes ‘Google Play’ kullanacak. İşletim sistemi Android ama tüm kıyametin üstünde koptuğu uygulama mağazasının adı: ‘Google Play’

Google bu noktada ortaya yine bir insiyatif koyarak adını en üste taşıyor. Bu kadar hızlı gelişen ve büyüyen bir platform için, herşeyler yolundayken, bu çaba niye?

Demek ki herşey yolunda olmadığı zamanlar gelebilir!

Google/Android çook hızlı büyüdü! Hala büyümeye devam ediyor fakat artık büyümesi yatay pozisyona doğru oluyor. O muhteşem dikey büyüme bitti. Bu yüzden de aç kurt gibi low-end/dumbphone/featurephones pazarlarına yüklenmeye başladı. Artık aşağıdan, ucuz pazardan yemek istiyor. Bunun için uğraştığı da ortada. Sadece bununla kalmıyor, cross-platform içinde çalışıyor ve kendine yeni partnerler bulmaya çalışıyor. Bu esnada da kendini bir nevi koruma mekanizması geliştirerek ‘Android Market’ adını silip, burası benim diyor ve ‘Google Play’ ortaya çıkıyor.

Düşük seviye telefonlar için çok büyük bir savaş patlayacak bu ortada. Hatta yineliyorum, en büyük savaş burada yaşanacak. Bugünkü açıklamasıyla Nokia, Meltemi sistemini geliştirdiğini yineledi ve bu alanda çok ciddi savaşacağının sinyalini verdi. Windows Phone, Tango güncellemesiyle düşük kapasiteli donanımlara kendini açtı, Nokia Lumia 600 serisiyle göz kırptı. Android ise düşük donanımlı cihazlarla pazara hakim olmaya çalışıyor. Ancak rakipler çok ciddi ve Android gibi işlemci/ram canavarı bir sistemin bu kulvarda nasıl başarılı olacağı meçhul. (Ice Cream Sandwich 4.0 iyi geliştirildi fakat hala yeterli değil. Ayrıca sürekli yinelediğimiz bir gerçek emülatörün emülatörü olmaz. Olursa ortaya bu çıkar! Unutmayalıyım ki 4.0 sürümü mevcut bir sistemin en popüler versiyonu hala 2.3.X)
Özellikle Meltemi, belki WP? ve Tizen? bu noktada Android’e cevap olabilirler.

Konudan sapmadan toparlayalım; Android’in bu altyapıyla, aşağılarda tutunması zor. Yukarıda ise alternatifsizlikten! sağladığı suni başarının kendiside farkında. Özellikle Samsung gibi Uzakdoğuluların kendi ekosistemlerini yaratmaya başlamaları, Ubuntu ve Mozilla gibi kuruluşların atakları, Intel‘in artık yeter bir yerden başlayacağım! manevraları, kısaca Android Market’in adını ‘Google Play’ yapıverdi.

Her zaman söyledim, Google’ın Amerikalı Motorola‘yı satın alması tam bir ‘B Planı’ hareketidir ve artık ‘B Planı’ devrede!

İlk yansımalar 2013’de!

Share/Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *