Qt for Tizen

Belki Samsung pek gönüllü değil bu işe ama topluluğun gücü her zaman öndedir.

Eğer C++ uygulamaları yazıyorsanız, ya da çoğu zaman benim gibi yazmak zorunda kalıyorsanız o halde onu en verimli şekilde Qt arayüzüyle donatabilirsiniz. Bu yüzdendir ki, son kullanıcıların pek ellerinde görülmez Qt, daha çok gömülü sistem ve benzerlerinde sıkça başvurulur.

Ancak Nokia’nın elinde olması onu Nokia için değişilmez bir platform haline getirmişti. Çok da güzel olmuştu, MeeGo ve Meltemi zamanlarında. Fakat Elop geldi ve Qt gitti. Şuan son kullanıcıların Qt görebileceği tek alan, şimdilik Blackberry 10’lu cihazlar.

Nokia’dan Qt’u satın alan Digia firması ise bambaşka bir yola girdi. Tamamen açık kaynak olan bu platformu kapatmaya çalışıyor. Muhteşem özellikler kazanan Qt 5’i çok farklı bir lisanslama yoluna gitti ve şahsen ben ve benim gibi düşüneneler bundan çok rahatsız! O yüzden hala 4.8 ile çalışmaya devam ediyoruz, sizde büyük ihtimal öyle yapacaksınız.

İyi gelişmelerde oluyor yalnız. Örneğin Digia daha çok iOS ve Android bağlılığı dedi ve Qt 5 ile birlikte geliştiricilerin iOS ve Android uygulamaları yazmalarının daha çok önü açıldı.

Şimdi gelelim Tizen ile Qt ilişkisine…

Tizen bildiğiniz gibi önce sadece web temelli olarak lanse edildi fakat 2.1 sürümüyle birlikte native desteği de geldi. Bu destek daha çok bada uygulamalarının Tizen’de çalışması üzerine kuruluydu fakat orada bir yerde C++ desteği varsa, toplululuk uyumaz! Uyumadı da!

Polonya’daki bir grup Qt geliştiricisi aldı Qt 5’i Tizen’e port etti. Native API’lar arasında gezinen bu arkadaşlar ciddi bir kaç çalışmaya imza attılar:

Şimdi bu topluluk (Qt for Tizen) daha da büyüyor. MeeGo’dan kalan Qt geliştiricilerinin de ilgisini yavaş yavaş çeken bu topluluğa sizde katılabilir ve Samsung’un farklı sebeplerden de olsa Tizen’in içine koymadığı Qt desteğini, bu açık kaynak platforma kazandırabilirsiniz.

Biz çalışıyoruz ve sizi de bekliyoruz.

http://qt-project.org/wiki/Tizen

Share/Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *