Android İçin Çanlar Çalıyor-1

Windows 8 tablet pazarını domine edecek! Tekrar yazayım, EDECEKTİ ama RT ile çıkmasaydı!

Şuanda dizüstü bilgisayar kullanıcılarının sayısı tablet kullanıcılarının sayısından fazla mı? Evet.

O halde daha önümüzde koskocaman potansiyel tablet kullanıcıları pazarı var demektir.

Peki hala, bunca ürüne ve reklama rağmen, tablet kullanmayan bu kalabalığın elinde ne var? Windows yüklü bilgisayarlar.

Onların derdinden en iyi Microsoft anlar ve Windows 8 ile çoğunluk tablet deneyimine kavuşacak. Belki adı melez olur, ultrabookların dokunmatik ekranlısı yada direk Windows 8 tabletler, hangisi olur bilemem ama içinde ne olacağını biliyorum!

Şimdi tabloya bakalım.

IPad her zamanki gibi sadık kullanıcı kitlesini, marka özentilerini ve ekosistem oyuncularını toplayacaktır. Windows8 tabletler ise yaygın üretici ağları ve daha henüz ilk tabletleriyle tanışacak büyük kalabalığı kapacaklar, bazı deneysel girişimler bu arada nasiplenebilirler (Tizen vs.) ve unutmadan özellikle Amerika’da Amazon’un Kindle Fire gerçeği var…

Peki o halde Android tabletleri kim alacak?

Bu arada lütfen Kindle Fire’da Android kullanıyor diye aklınızdan geçirmeyin, Kindle Fire ne kadar Android kullanıyorsa, Android’de o kadar Linux‘tur!

Android şuan pazarı, tabletlerden bahsedecek olursak, domine ediyor. Cep telefonlarında da domine ediyor ama onun sırası sonra gelecek. Önce tabletler…

2013 yılı çok dengenin değişmesine gebe. Zayıfların neredeyse tamamı elenecek, güçlüler ve yeni gelenler ayakta kalacaklar. Bazı ekosistemlerin çöküş dönemine girişlerine tanıklık edeceğiz.

Android pek tabi bunlardan olmayacak. Ancak 2013 yılının sonlarına doğru, özellikle Windows 8 tabletlerin yaygınlaşması, yeni Kindle Fire’ın gelişi ve tüm satış stratejilerini Android ekosistemi üzerine kurmak zorunda kalan donanımcıların farklı arayışlar içerisine girmesi, önce Android tabletleri vuracak.

Zaten son derece karışık ve ancak 4.1 sürümü ile bir seviye adam edilebilen bu sistemin ilk pazar kaybını tabletlerde göreceğiz.

Her hükümdarlığın bir sonu vardır ve Android’inde, en azından tablette sonu yaklaşıyor!

Hatta Google bu ekosistemi, uzun vadede kendisi bitirecek. Bunu da tarihe not düşülsün diye belirtiyorum. Belki 2015 yada 2016’da ama mutlaka 10 yıl içerisinde Android’in bizzat Google tarafından bitirildiğine yada başka birşeye evrildiğine tanıklık edeceğiz.

Share/Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *