Mobil Dünya’nın Derdi Bizi mi Gerdi?

Mobil cihazların akıllanmasıyla birlikte günümüz üreticilerinin yada sistemlerin en büyük problemi ekosistem oldu.

Ekosistem gerçektende son derece önemli. Ancak hadi hiç lafı uzatmayalım ve dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekosistem deyince akla sadece uygulama daha fazla uygulama geldiğini söyleyelim.

Ekosistemi yaratan ve diğer bütün etkileri dışarıda bırakan, ‘daha fazla uygulama’ beklentisi ekosistemi adeta tek bir noktaya tıkadı.

Benim telefonum senin telefonunu döver!
300.000 uygulamam var, 100.000 uygulamam diyerek reklamlar yapan ve adeta bütün pazarlama stratejilerini uygulama sayıları üstüne kuran üreticiler var. Bunun etkili olduğunuda söyleyelim.

Bu zamana kadar sözlerine pek de katılmadığım Nokia CEO’su Stephen Elop: “basit bir el feneri uygulamasının 100 tane farklı çeşidi ne kadar gerekli”, demesi en çok katıldığım sözü oldu.

Hemen size bir soru: akıllı telefonunuzda yüklü kaç uygulamanız var?
Kaç tanesini her gün kullanıyorsunuz? Kaç tanesini haftada bir yada üç günde bir kullanıyorsunuz? Bu sıklıkta kullandığınız uygulamaları şimdi tekrardan kontrol edin ve sayısını buraya yazın. 10, 20 hadi 30 uygulama olsun.

300.000 uygulamayı kim ne yapıyor peki?

Kendimden örnek vereyim. Benim şu an olmazsa olmaz dediğim ve kullandığım uygulamaların sayısı ’10’.
Ayda bir kullandığım ’10’ uygulama var. Toplam ’20’ uygulama.

Bunların 8’i Nokia N9‘la birlikte geliyor, 11’ini Nokia Mağaza’dan indirdim, 1’ini kendim yazdım.

Ayrıca Nokia N9’da ömür boyu ücretsiz Ovi Haritalar ve Drive (Navigasyon) uygulaması yüklü geliyor ki, hiç abartmıyorum kullandığım ve bildiğim en iyi GPS uygulamaları.

Bu rakamlara oyunlar dahil değil.
Oyun oynamak isteyen direk Iphone alsın. Ya da PS Vita falan. Ancak bu demek değildir ki, Nokia N9’da oyun yok. Açıkçası benim “BOŞ ZAMANLARI”mı dolduracak kadar kaliteli oyun var. Dikkat ettiyseniz boş zaman dedim, zira ben oyunu boş zamanlarımda oynuyorum. Ancak siz oyun oynamak için telefon istiyorsanız tabii ki Nokia N9 yanlış adres.

Bu konuda MeeGo‘nun veya Nokia’nın diğer platformlara göre bariz bir eksikliği ortada fakat Nokia’nın büyük oyun geliştiricilerle yaptığı anlaşmalar karşılığını verdi, vermeye devam ediyor. Özellikle Nokia N9’da oyun konusunda epey memnunum. Sizinde memnun kalacağınızı düşünüyorum.(Son olarak Windows Phone ile yapılan yeni anlaşmalarla Nokia bu açığı hızla kapatacak gibi duruyor. Özellikle ‘Xbox Live’ platformunun katılımı ve Microsoft’un yaptığı büyük anlaşmalar, bu eksikliği en azından Windows Phone için kapatacak hatta ileriye rakiplerinden ileriye bile taşıyabilir.)

Tekrar uygulama sayısı konusuna dönecek olursak; hadi beni geçtik, ben çok asosyalimde, siz kaç tane uygulama yükleyeceksiniz?

Bence önemli olan sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak uygulamaların kolaylığı, işlevselliği. Onun dışında zevkinizi tatmin edecek güzel oyunlar. Daha ne arıyoruz?

Eğer hala ihtiyacınız varsa ve mağazada bulamadıysanız, MeeGo Türkiye’ye yazın, eğer sizin ihtiyacınız daha bir kaç kişininde ihtiyacıysa ‘Biz’ yazacağız. Hadi yazmaya çalışacağız diyelim de, topluluk işlerini yalnız uygulama yazmakla meşgul etmeyelim. Ancak şunun garantisini, kendi açimdan veriyorum ki, eger mesele ihtiyaçlar ve bir noktada güzel oyunlar ise hem Nokia N9 hemde Windows Phone’lu Nokia’lar bunu karşılıyor, karşılayacaktır.

Share/Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *