Ekşisözlük Yeni Tasarımı Hakkında

Yeni her zaman iyi midir? Kime göre? Eskisini çok beğeniyordum, sana göre. Ahmet’in arabası çok güzel değil mi? Ona göre. Ekşisözlük yeni tasarımını beğenmedik, size göre…

Ekşisözlük’ü Yeni Tasarlamaya Başlarken…

Lisans ve yüksek lisans eğitimim sağlık ve tıp bilişimi üzerine olan ben, hayatım boyunca bu işi yapmadım. Mobil uygulama geliştirmekle başladığım kariyerimde yeri geldi yazılım ürünleri sattım yeri geldi tasarım servisi. Ancak tasarım “hadi şunu bize bi çizde gel”in ötesine özellikle ülkemizde geçmediği sürece, ne kadar boktan olmuş bu tasarım, tasarımcı bizi kör etti demekle bitmeyecek.

Gittiğimiz konferanslarda, eğitimlerde, sohbetlerde hep Kullanıcı Deneyimi tasarımı kavramından bahsediyoruz. Hedef odaklı tasarımdan, kullanılabilirlikten… Ancak muhabbet günün sonunda “bu benim hiç hoşuma gitmedi” seviyesinden, “bu yapan UX’ci kim yaa” seviyesine gelebildi. Bir kısım başardık diyebiliriz herhalde…

Şimdi ekşisözlük yeni tasarımla ilgili ekşisözlükteki yorumlara bakıyorumda bu seviyeye gelmişiz kesinlikle. Birden fazla “bu nasıl UX” haykırışlı entryler gördüm, açıkçası hoşuma gitti önce “heh doğru tanımlamalara geliyoruz” diye fakat içerik maalesef o kadar da hoşuma gitmedi…

eskisozluk_yeni_tasarim

ekşisözlük_yeni

Yine mi Kullanıcı Deneyimi Tasarımı?

Hadi tekrardan, bir kere daha anlatalım. En iyi kullanıcı deneyimi tasarımına ulaşmak, ürün sahiplerinin hedeflerini, mevcut ve potansiyel kullanıcıların ortak deneyimleri doğrultusunda, kullanılabilirliği yüksek seviyede harmanlayarak bu hedeflere ulaştırmak.

İçerik sitelerinin en büyük gelir kaynağı reklamlar! Yaşamaları için, senin onları okuyabilmen, içerik üretebilmen için, o sunuculara su koyulmuyor. Maaşlar gökten inmiyor. O reklamların daha çok gelir getirmesi ise pageview’lara bağlı. Ne kadar çok sayfa gezersen, o kadar çok para demek. Bu nedenle tüm içerikçiler yeni tasarıma, Kullanıcı Deneyimi tasarıı (UX) yaklaşımıyla oturduklarında, tasarımcıya verilen hedeflerde ilk sırada daha fazla sayfa gösterimi, daha fazla sosyal medya paylaşımı ve bunları sağlamak için daha fazla sitede kalma ya da bir başka adıyla hemen çıkma oranının düşüklüğü amaçlanır.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Yaklaşımıyla Ekşisözlük Yeni

Ekşisözlüğün yeni tasarımına baktığımıza okunabilirliği arttırmak için (gözüm kör oldu diyenlerin ya hepsi kod yazan Visual Studio’cu arkadaşlar ya da gözlerini muayene ettirsinler) gerek arka planda kullanılan kırık beyaz (düzeltme: düz beyaz kullanılmış niyeyse bana kırık gelmişti, kırık olsa çok daha iyi olur), gerek bu zeminde kullanılacak CTA (Call to Action) ya da dikkat çekilmesi istenen butonların yeşil rengi, gerek aralardaki çizgilerin kaldırılması, gerekse de navigasyonun numaralandırılması ama içeriklerin numarandırılmayarak aşağıya doğru içeriklerin hızla okutulmasının amaçlanmasıyla, bu tasarım ilk bahsettiğimiz pageview arttırmaya yönelik bir tasarımdır.

Daha iyisi olabilir miydi? En iyi kullanıcı deneyimi diye birşey yoktur. Bu bir lifecycle’dır ve her zaman optimize edilir. Öncesinde araştırma yapacak yeterince bütçeniz yoksa, hali hazırda canlı’da test eder ve optimize edersiniz. Ben ekşisözlük’ün arkasındaki ekibe yıllardır bizlere bu platformu sunarken yaşadıkları tüm zorluklara rağmen hala çalışan bir site ve kendini geliştirmeye çalışan bir tasarım verdikleri için teşekkür ediyorum. Bu işlerden biraz anlıyor ve bunun için çalışıyorsak (evet evet, ben bi boktan anlamıyorum ve bana boşuna para falan veriyor çalıştığım yerler…) ekşisözlük yeni tasarım, hedefe dair atılan güzel bir adımdır.

Bir başka yazının konusu ekşişeyler tasarımı olsun ama söylemeden edemeyeceğim ekşişeyler son derece başarılı bir tasarım olmuş. İlk görüşten itibaren iyi tasarım kendini gösterdiği gibi sonuca da etki edecektir.

Share/Paylaş

1 thought on “Ekşisözlük Yeni Tasarımı Hakkında

  1. Enes

    Yazınız için teşekkürler. Arayüz değiştikten sonra ilk zemin rengi kırmızıydı. Butonların sadeleştiğini, daha çok kullanıcıya ve içeriğe yönelik olduğunu farkettim. Yalnız hala neden zemin rengi başta kırmızıydı anlamadım. Emin olmak için mobilden baktığımda zemin beyazdı ama normal masaüstü sitesinin zemin rengi kırmızıydı. Çoğu kişinin ilk tepkisi buna yönelikti. Bir anda gündeme oturması bu kadar eleştirilmesi de bence bu yüzdendi. Yoksa şuanki hali elbette çok güzel ve başarılı bir çalışma olmuş.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *