Linus Torvalds: Java Çok Kötü Bir Dil!

Steve Jobs yaşasaydı, tüm gücüyle Android‘i bitirmeye çalışacağını açıklamıştı. Bence başarırdı da, zira Flash Player‘ı neredeyse tek başına bitrdi. Sıra ise Android’de değil, Java‘da!

Java çok eski ve yetenekleri bakımından hala güncelliğini koruyan bir dil. Özellikle “object oriented” nesne yönelimli oluşu, onu bugünlere kadar hemen hemen her alanda getirdi.

Ancak kendisinin popülerliği aslında web’in gelişimiyle paralellik gösteririr. Zira insanlar web temelli, yetenekli bir dile ihtiyaç duyuyorlardı ve Java en iyi cevaptı. Tüm yetenekleriyle ama asıl database fonksiyonlarıyla…

ve özellikle son dönemde Android’in tamamen Java’nın üzerine kurulmasıyla çok daha popüler hale geldi. Her yerde “Eclipse” görmeye başladık.

Asıl mesele, dünyadaki trendler. Ben bu durumu sanayi çağından çıkışla, tüketim çağına girişi bu durumla ilişkilendiriyorum. Nesne yönelimli diller tüm yetenekleriyle, zor ama istediğinizi veren diller. C, Java… Fabrikayı tamamen yapabilirsiniz ama karmaşıklar, ağırlar ve hantallar.

Artık insanlar hemen tüketmek istiyor. Basit, hızlı, maksimum işlevsellikte, o konuyla ilgili olsa yeter, janjanlı, eğlenceli şeyler istiyorlar. Web uzun zamandır oraya gidiyor, bazı hatalarıyla da olsa; Flash Player, ama herkes bir şekilde oraya gidecek.

Böyle bir yapıda artık, daha çok php, Python, HTML5 gibi diller göreceğiz. Salt nesne tabanlı diller.(Tüketim Çağı). Debugging’i zor, işlemci sömüren, hantal dillere (Sanayi Çağı) yeni tüketim dünyasında, tüketim dijitalinde yer yok.

Son olarak, bu yeni palazlanan diller, Java gibi bir dilin şuan için tüm yeteneklerine sahip değil. Büyük ihtimalle de %100 tüm yeteneklerine sahip olamayacaklar ama istenileni fazlasıyla karşılayacaklar. Python ve özellikel HTML5 gibi dilleri yakından incelediğinizde şaşırtıcı yetenekleriyle Java’nın yapabildiklerine ne kadar yaklaştıklarını, hzıları ve görünüşleriyle de ne denli alabenili olduklarını göreceksiniz.

Benim tahminim, Android’de bir şekilde bitirilebilirse, 2020’lerde Java’nın şuanki Flash Player konumuna geldiğini göreceğiz.

Unutmadan belirtelim tabi, bu uzgörü dünya için geçerli. Türkiye’de bu kadar çok Java uzmanı ve  sevdalısı olduğu için Java her yerde biter Türkiye’de bitmez!

Güncelleme:
22 Şubat 2013 tarihinde The Verge sitesinde şöyle bir haber yayımlandı:
http://www.theverge.com/2013/2/22/4016582/after-so-many-hacks-why-wont-java-just-go-away

Linus Torvalds 🙂

Share/Paylaş

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *